For understanding the topic of cutting length of stirrups firstly we should know the briefing about what is stirrups ? Stirrups are the rings that are used in column and beam to hold in place the primary reinforcement bar. Actually the rings which are placed in columns are also known as Ties. The use of stirrups is needed to prevent the columns and beams from buckling.

Different types Of Stirrups :-

  1. Rectangular stirrup
Rectangular Stirrup
  • Circular stirrup
circular stirrup
  • Diamond stirrup
Diamond Stirrup
  • Triangular Stirrup
Triangular stirrup
  • Hook Bar
hook bar

Calculation of different Stirrups for length calculation with some imaginary values:-

  1. Rectangular  stirrups

Given:   

A = 300 mm ,  B = 400 mm

Clear cover  =  40 mm ,    Diameter of stirrups = 8 mm

calculation for Rectangular Stirrup

Formula to find cutting length of stirrup = 2 ( l + b ) + 20 D

where D is diameter of bar

 A = length of column ( cover is deducted from both side )

B = breadth of column ( cover is deducted from both side )

l = length of stirrups

b = breadth of stirrups

l =  A – 2 X cover = 300 – 2 x 40 = 220 mm

b = B – 2 x cover = 400 – 2 x 40 = 320 mm

So put these value in the formula = 2 ( l + b ) + 20 D

Cutting length of stirrup = 2 ( l + b ) + 20 D

                                             = 2 ( 220 + 320 ) + 20 x 8

                                             = 1240 mm or 1.24 m

  • Circular Stirrup
calculation of Circular stirrup

GIVEN –

D = Diameter of column = 300 mm

Cover = 40 mm

Diameter of Stirrups = 8 mm

d = Diameter of stirrups

FORMULA TO FIND OUT CUTTING LENGTH OF CIRCULAR STIRRUPSS = (CIRCUMFERENCE OF CIRCLE + 20D) OR    (2 PIE R +20D)

CIRCUMFERENCE OF CIRCLE = 2 PIE R OR PIE D

WHERE D = DIAMETER OF COLUMN – 2 X COVER BOTH SIDE

= 300 – 2 X 40

= 220MM

SO PUT THIS VALUE IN THE FORMULA:

CUTTING LENGTH OF STIRRUPS = PIE D + 20D

= 3.14 X 220 + 20 X 8

= 851MM OR 0.851M

  •  Diamond Stirrups
Calculation of diamond Stirup

Given:   

A = 400 mm ,  Clear cover  =  40 mm

Diameter of stirrups = 8 mm

Formula to find cutting length of stirrups = 4C + 20 D

where D is diameter of bar

A = length and breadth of column ( cover is deducted from both side )

b = A – 2 x cover = 400 – 2 x 40 = 320 mm

So the value of b is dividing by 2 = b/2 = 320/2 = 160 mm

ACCORDING TO PYTHAGORUS

diamond stirrup calculation phythagorus

b/2 = 320/ 2 = 160 mm

C is the inclined length of Diamond Stirrups

C= √ ( 160^2 + 160^2 ) = 226 mm

So put these value in the formula = 4C + 20 D

Cutting length of diamond stirrups = 4C + 20 D

                                                         = 4 x 226 + 20 x 8

                                                         = 1064 mm or 1.064 m

  • Triangular Stirrups
triangular stirrup calculation

Given:   

A = 300 mm ,  B = 600 mm

Clear cover  =  40 mm ,    Diameter of stirrups = 8 mm

where D is diameter of bar

A = length of column ( cover is deducted from both side )

B = breadth of column ( cover is deducted from both side )

Formula to find cutting length of triangular stirrups = 2C + l + 20 D

l = length of main  stirrups

b = breadth of  main stirrups

Find out the value

l = A – 2 x cover = 300 – 2 x 40 = 220 mm

e = B – 2 x cover = 600 – 2 x 40 = 520 mm

So the value of e is  dividing by 3 portion = e/3 = 520/3 = 173 mm

And also  the value of l is dividing by 2 = l/2 = 220/2 = 110 mm

ACCORDING TO PYTHAGORUS

triangular stirrup calculation phythaoras

l/2 = 320/ 2 = 160 mm ,   e/3 = 520/3 = 173 mm

C is the inclined length triangular of Stirrups

C= √ ( 173^2 + 110^2 ) = 205 mm

So put the above value in the formula = 2C + l + 20 D

Cutting length of diamond stirrups = 2C + l + 20 D

                                                       = 2 x 205 + 220 + 20 x 8

                                                       = 790 mm or 0.79 m

Deduction DONE ON SITE

When we bend the reinforcement bars upto some angle, the bars get stretched and results in the length of the bar getting increased. So we need to deduct the increased length otherwise our steel consumption is more than the required steel as per drawing. We will make this deduction on-site for finding the exact cutting length of the bar. The deduction that we do is according to bend angles.

Different Types Of  Bar Bending :-

  • Bars with 45º Bend :-

We deduct 1D from the cutting length, i.e. 1D for 45º bend, where D is the diameter of the bar will be deducted from the cutting length.

45 degree bend
  • Bars with 90º Bend :-

For bars with 90º bend, we deduct 2D from the cutting length, i.e. 2D for 90º bend, where D is the diameter of the bar.

90 degree bend
  • Bars with 135º Bend :-

For bars with 135º bend, we deduct 3D from the cutting length, i.e. 3D for 135º bend, where D is the diameter of the bar.

135 degree bend

For More practical Knowledge About Civil visit our You Tube Channel

Red Bricks Academy of Civil Engineering

Leave a comment